Grzejniki są zagwarantować komfortowe ciepło w ogrzewanym pomieszczeniu. Są też elementem dekoracyjnym, powinny współgrać ze systemem pomieszczenia. Wybór grzejników stanowi niezwykle długi, co wtedy o wiedzieć o danych rodzajach?
Grzejniki o odpowiednich rozmiarach dostosowanych do pomieszczenia montażu, o dużej wartości zrobienia i zdrowym kolorze mogą idealnie korespondować ze rodzajem pomieszczenia, i nawet nadać mu jedyny i unikalny charakter.
Grzejniki i sposób przekazywania ciepła
Grzejniki różnią się konstrukcją, rodzajem pracy, wydajnością cieplną również jakością wykonania. A przede wszystkim dzielą się sposobem przekazywania ciepła (oddawania ciepła) do ogrzewanego pomieszczenia, jakie potrafi kończyć się przez konwekcję i promieniowanie.
Konwekcja – powietrze przechodzące przez grzejnik stanowi w nim ogrzewane, następnie ciepłe powietrze rozchodzi się po pomieszczeniu oddając ciepło, czyli grzejnik przekazuje ciepło poprzez pęd powietrza w wnętrzu.
Promieniowanie – ciepło określane jest przez promieniowanie powierzchni grzejnika (przez promieniowanie Słońce ogrzewa Ziemię).
Grzejniki – popularne rodzaje
Grzejniki członowe (żeliwne oraz stalowe) zbudowane są z samych członów związanych ze sobą. Przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, i właśnie do 15% procent przez promieniowanie.
Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), komponują się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, całość dana jest w obudowie. Blachy aluminiowe zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Powietrze przechodzące przez grzejniki omywa rury i blachy aluminiowe ogrzewając się z nich. Przekazywanie ciepła w współczesnych grzejnikach rozgrywa się praktycznie tylko przez konwekcję.
Grzejniki aluminiowe przygotowane są jako odlewy aluminiowe, w których widzą się kanały powietrzne. Oddają ciepło głównie przez konwekcję, tylko od 4 do 8% przez promieniowanie.
Grzejniki płytowe wykonane są z prostych lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz grzejnika wybierają się Sklepy Hydrauliczne blachy aluminiowe (konwekcyjne), które zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Grzejniki mogą robić się z samej-, dwóch- lub trzech płyt stalowych, i tworzyć jeden-, dwa-, lub trzy rodzaje blach konwektorów aluminiowych. Grzejniki płytowe wyróżniają się wielką powierzchnią dzięki czemu ważną część ciepła kierują do mieszkania przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło wydzielają przez konwekcję.
Jaki winnym stanowić grzejniki?
– dobre dla poszczególnego rodzaju źródła słoneczna również temperatury wody grzewczej
– dopasowane estetycznie do ustawienia i mieszkania montażu
– grzejniki powinny być stałą konstrukcję
– bez wielkich krawędzi, aby wyeliminować możliwość skaleczenia np. przez dzieci
– proste do czyszczenia, co jest szczególnie właściwe dla alergików
– możliwość regulacji wydajności cieplnej (głowica termostatyczna)
– proste w montażu
– mieć trwałą powłokę lakierniczą, odporną na uszkodzenia
Grzejniki a nowoczesne urządzenia grzewcze
Szukając oszczędności na kursach ogrzewania coraz częściej wybieramy nowe oraz proste źródła ciepła: kotły kondensacyjne, pompy ciepła, kolektory słoneczne. Ich wspólną wadą stanowi wtedy, że robią najefektywniej (najoszczędniej) przy stosunkowo niskich temperaturach wody grzewczej.
W dzisiejszych instalacjach powszechnie zwracane są grzejniki płytowe. Potrafią one efektywnie czynić z złymi temperaturami wody grzewczej, ponieważ sporą ilość ciepła przekazują do pomieszczenia tylko przez promieniowanie. Wraz ze zmniejszaniem temperatury wody grzewczej wydajność cieplna grzejników typowo konwekcyjnych znacznie spada.